İstanbul Serbest Mimarlar Derneği mimarlık kültürünün geliştirilmesi, kurumlaşması ve yüceltilmesi amacıyla oluşturduğu ödül programı kapsamında iki yılda bir Mimarlığa Katkı Ödülü veriyor. 

Mimarlığa Katkı Ödülleri

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2012 / Doğan Kuban

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2012 ödülüne layık görülen Doğan Kuban’a derneğimizin 10 Yıl Gecesi’nde düzenlenen törenle ödülü takdim edilmiştir.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2014 / Doğan Hasol

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2014 ödülüne layık görülen Doğan Kuban’a ödülü Gezi Oteli’nde düzenlenen kokteylde  takdim edilmiştir.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2016 / Doğan Tekeli

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2016 ödülüne layık görülen Doğan Tekeli’ye ödülü Pera Palas’ta  düzenlenen Yeni Yıl Kokteyli’nde  takdim edilmiştir.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2018 / Levent Aksüt & Yaşar Marulyalı

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2020 ödülüne layık görülen Levent Aksüt & Yaşar Marulyalı’ya ödülleri Fransız Sarayı’nda düzenlenen Yeni Yıl Kokteylinde  takdim edilmiştir.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2020 / Ersen Gürsel 

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Mimarlığa Katkı Ödülü 2020 ödülüne layık görülen Ersen Gürsel’e ödülü pandemi koşulları nedeniyle Cafer Bozkurt’un ofisinde düzenlenen canlı  yayında  takdim edilmiştir.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Onur Ödülü 2022 / Cafer Bozkurt / Hayzuran Hasol

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği daha önce "Mimarlığa Katkı Ödülü" olarak verilen ve 2022 yılında "Onur Ödülü" olarak  Cafer Bozkurt ve Hayzuran Hasol'a  İstanbulSMD 20. Yıl Gecesi etkinliğinde Pera Palas'ta takdim edilmiştir. 

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği 20. Yıl Özel Ödülleri 

İstanbulSMD 20. Yıl Özel Ödülleri seçici kurulu aralarında Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Erdem, SALT Genel Müdürü Deniz Ova, Everest Yayınları Yayın Yönetmeni Saadet Özen, HOPE Alcazar Direktörü Bahar Türkay, İstanbulSMD İletişim Danışmanı Banu Uçak ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Funda Uz'un yer aldığı bağımsız ve mimarlık kültürü alanında çalışmalar yapan başarılı kadınlardan oluşuyor.  Mimarlığa özveri ve süreklilik içeren bir çaba ile destek sağlayan ve üretimleri/etkinlikleri ile mimarlık disiplinini sadece profesyoneller için değil genç mimar adayları ve mimarlık akademisyenleri için de daha değerli kıldıkları gerekçesiyle 2022 yılında İstanbulSMD 20. Özel Ödülü'ne layık görülen kişi ve kurumlar Pelin Derviş, Esen Karol, Ömer Madra, İKSV ve SALT'tan oluşuyor.