İstanbulSMD’den Mimarlık ve Arkeoloji Buluşması


Aralık

19

Salt Galata @ 19:00

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin Kalebodur’un desteği ile birlikte Salt Galata’da düzenlediği “Mimarlık Ve…” buluşmalarının beşincisi 19 Aralık Pazartesi günü “İstanbulSMD ve Kalebodur’la Pazartesi Buluşmaları - Mimarlık ve Arkeoloji” başlığı altında gerçekleşiyor.

“Mimarlık ve Arkeoloji” buluşmasında arkeolog, yayıncı ve mimarlar bir araya geliyor. Türkiye ve dünyada kültürel varlıkların korunması alanında çalışmalar yapan öncü isimlerinden Cevat Erder, mimarlık çalışmalarında antik kent ve kazılar üzerine çalışmalar yapan Nevzat Oğuz Özer, 1978’de konusunda ülkemizdeki ilk yaygın süreli yayın olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’ni çıkaran, çeşitli arkeoloji ve sanat yayınlarını derleyen Nezih Başgelen ve arkeolog Metin Gökçay’ın konuşmacı olarak katılacağı etkinliğin moderatörlüğünü ise Çatalhöyük Dostları Derneği kurucularından olan ve Göbeklitepe ve Çatalhöyük konferanslarının gerçekleşmesine katkıda bulunan serbest mimar ve eski İstanbulSMD yönetim kurulu başkanı Oğuz Öztuzcu üstleniyor.

Mimarlık ve Arkeoloji panelinde, antik çağdan günümüze mimarlık uygulamalarının kentin tarihini yorumlarken oluşturduğu referanslara, tarih ve çevre bilincinin önemini yapılar üzerinden tartışmaya açıyor. Ören yerleri, sit alanlarının korunması ve restorasyon çalışmalarında mimarlık ve arkeoloji disiplinlerinin etkileri ve iki disiplinin birbirinden nasıl yararlandığı panel kapsamında konuşulacak.

Kalebodur’un desteği ile düzenlenen “Mimarlık Ve…” adı altındaki paneller serisi ile İstanbulSMD, mimarlık dışındaki alanlarda çalışanlarla mimarlığı ve kentleşmeyi bir arada tartışmaya açıyor.

“Mimarlık ve Arkeoloji” paneli 19 Aralık Pazartesi günü saat 19:00-20:30 arasında Salt Galata’da ücretsiz izlenebilir.

Diğer Etkinlikler


Etkinlik Arşivi

May 26, 2022 @ 10:00-18:00 | Point Hotel Barbaros

May 12, 2022 @ 20:30 | Online Etkinlik

Mar 3, 2022 @ 20:30 | Online Etkinlik

Şub 6, 2022 @ 20:30 | Online Etkinlik