Çapraz Yansımalar sergimiz İzmir’de açıldı


Nisan

19

İzmir Mimarlık Merkezi @ 19:00

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, Cemal Emden’in gözünden Le Corbusier’yi İzmir’de ağırlıyor

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbu-sier’nin yarım asıra yayılan yapıtlarından bir bölümünün fotoğraflarını Mart ayında açılan bir sergi ile İstanbul’da izleyicilerle paylaşmıştı. Şimdi aynı sergi İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve İzmir Mimarlar Odası’nın işbirliği ile İzmir’de izleyicilerle buluşacak.

Fondation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grubu’n sponsorluğunda açılacak sergi, mimarlık fotoğ-rafçısı Cemal Emden’in beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosu içinden yeni bir seçki olarak sergiye dönüştürülmüştü. 19 Nisan 2016 ‘da İzmir Mimarlık Merkezi’nde açılacak ve 17 Mayıs’a kadar izlenebilecek olan bu sergide, Emden’in fotoğraflarının yanı sıra, Türkiye’den ve yurtdışından, Le Cor-busier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler de yer alıyor.

Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, Le Cor-busier’nin işleri üzerine ya da görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderildi ve seçtikleri imgenin kendilerine neden ‘çekici geldiğini’ ifade eden bir başlık ve bir kısa me-tin üretmeleri istendi. Bu format ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthers’ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlandı. Proje, mimarlık ve fotoğraf üzerine eşzamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için zemin sunmayı amaçlıyor. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra, fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, kuratoryal süre-cin de parçası oldular.

Seranit Grubu’n desteği ve İstanbulSMD organizasyonu ile gerçekleştirilecek bu sergi İzmir’den sonra sonbaharda Ankara’da Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin işbirliği ile Ankara’lı izleyicilerle buluşacak. Sergiye ek olarak, fotoğraf ve metinlerin yer aldığı bir kitap da hazırlandı ve bu kitabın dağıtımı da Ekim’de Ankara’daki serginin açılışı ile birlikte yapılacak.

Diğer Etkinlikler


Etkinlik Arşivi

Ara 24, 2021 @ 18:00 | YEM

Ara 22, 2021 @ 14:50 | Yapı Endüstri Merkezi

Kas 14, 2019 @ 9:00-18:00 | Salt Galata