Banu Uçak Güneş


Yüksek Mimar, Ağustos Teknoloji

Banu Uçak, FMV Özel Işık Lisesi mezuniyetinin ardından 2002 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nden başarıyla mezun olmuştur. Mimarlık ve yapı sektörünün önemli bir bilgi merkezi olan Yapı-Endüstri Merkezi'nde on yıldan fazla bir süre boyunca, düzenlediği konferanslar, yarışmalar, geziler ve diğer etkinlikler aracılığıyla mimarlık kültürünün gelişimine önemli katkılarda bulunmuş, aynı zamanda Türkiye mimarlığının yurt dışında tanıtılması için çeşitli çalışmalarda bulunmuştur.

Profesyonel kariyerine devam ederken, 2018 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım yüksek lisans programından "Türkiye Mimarlığında Eşik olarak 1980'ler" konulu teziyle mezun olmuştur. Yapı-Endüstri Merkezi'nden sonra, yapı malzemesi ve gayrimenkul geliştirme alanlarında üst düzey yönetici olarak görev yaparak farklı ölçeklerde projelerin tasarım, geliştirme ve yatırım süreçlerini yönetmiştir.

Serbest çalışmalarına devam eden Banu Uçak, farklı kurumların yeni yatırımları için nitelikli mimari projeler elde etme süreçlerini yönetmektedir. Ayrıca, tasarım ve mimarlık alanında içerik üretmekte, konuşmalar yapmakta ve iletişim projeleri yürütmektedir. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapmanın yanı sıra, yazıları ve röportajları çeşitli dergilerde yayınlanmıştır.

Banu Uçak, 2015 yılından bu yana Dünya Mimarlık Festivali Jüri üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, 2017 yılında TRT Belgesel için iki bölümden oluşan "İzdüşüm" adlı bir mimarlık belgeselini hazırlayıp sunmuş ve 2022 yılında İstanbul Serbest Mimarlar Derneği için "Ustalara Saygı" başlıklı bir belgeselle yakın dönem Türkiye mimarlığının önemli aktörlerini gündeme taşımıştır. Banu Uçak, halen Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.