14.01.2020

S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması “İstanbul için Alternatif Öneriler” Ödül Töreni ve Kolokyum’u gerçekleşti.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'nin 2005 yılından bu yana mimarlık öğrencileri arasında düzenlediği, mimarlık öğrencilerinin İstanbul üzerine düşünmesini ve fikirler üretmesini amaçlayan S.O.S İstanbul Fikir Projesi Yarışması 2019 yılında sekizinci kez düzenlendi.

“İstanbul için Alternatif Öneriler” başlığıyla açılan yarışmada öğrencilerden İstanbul ile ilgili sorunlu gördükleri bölge veya konuyu belirleyip çözüm önerilerini geliştirmeleri istendi. İlk kez iki aşamalı olarak düzenlenen yarışmanın kolokyum ve ödül töreni 10 Ocak 2020 cumartesi günü Zemin İstanbul’da jüri üyelerinin, İstanbulSMD Başkanı Sibel Dalokay Bozer’in, Yönetim Kurulu üyelerinin, Dalsan Alçı Sanayi ve Ticaret A.Ş. yetkilileri Ali Kanver ve Sercan Erdoğan’ın, akademisyenlerin ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Yarışmaya değişik illerden 110 proje katılmıştır. Jürinin yapmış olduğu değerlendirme sonucu ikinci aşamaya 11 proje kalmıştır.
İkinci aşamaya geçen 11 proje ekibinin 21 Aralık 2019 tarihinde Zemin İstanbul’da yaptıkları sunumların ardından jüri değerlendirme yapmış ve ödül alanları belirlemiştir.

Kolokyumda katılımcıların proje değerlendirme kriterleri hakkında yönelttikleri sorular jüri başkanı Yavuz Selim Sepin, jüri üyeleri Arzu Erdem, Ayşen Ciravoğlu, Burcu Serdar Köknar, Deniz Aslan, Dilgün Saklar, Oral Göktaş ve Erhan Vural tarafından cevaplandı.

Birinciye 5000.-TL, ikinciye 4000.-TL, üçüncüye 3000.-TL, 3 eşdeğer mansiyonun herbirine 2000.-TL ve 4 ekibe verilen jüri teşvik ödülü herbirine 1000.-olarak belirlendi. Ayrıca 1. ve 2. olan ekiplere Dalsan Alçı Sanayi ve Ticaret A.Ş. sponsorluğunda Zeugma Antik Kent Gezisi ödülü verildi.

Kazanan Ekipler

Birincilik (5.000-TL + Zeugma Antik Kent Gezisi):
Kapitalopolis projesiyle Ege Ak, Onur Boz, Fatih Endez (Y.T.Ü.)

İkincilik (4.000-TL + Zeugma Antik Kent Gezisi):
Kesişim Kümesi projesiyle Mehmet Cihat Ayaz, Muhammed Talha Uçar, Nur Hazal Atalay (MEF)

Üçüncülük (3.000-TL):
 İzDe - cadDEmiryolu projesiyle Berkay Yücebaş, Gökhan Oğur, Ceyda Yücesoy (İ.T.Ü.)

Eşdeğer Mansiyon (2.000-TL): 
İstasyon projesiyle Fikret Tümen, Mehmet Yalçınkaya, Selin İlker (İ.T.Ü.)

Eşdeğer Mansiyon (2.000-TL):
Sudaki Dokuma projesiyle Tolga Halil Akşahin, Ayşe Sena Nur Turhan, Melik Obut, Oltan Urcu (MEF Üniversitesi)

Eşdeğer Mansiyon (2.000-TL):
Yaratıcı Pratikler - Oyun projesiyle Kübra Gülhan; Esra Nur Gündüz (Erciyes Üniversitesi)

Jüri Teşvik Ödülü (1000-TL): 
Abluka projesiyle Devrim Nasmir, Gökalp Kumdakçı, Alperen Asım Akbaş, Tahir Can Yarımoğlu (İ.T.Ü.)

Jüri Teşvik Ödülü (1000-TL): 
Ünite İstanbul projesiyle Merve Uzuner, Gülbin Lekesiz, Pelin Arman, Sibel Erk (İ.T.Ü.)

Jüri Teşvik Ödülü (1000-TL):
İstanbul-Su-Aidiyet projesiyle Ömürcan Eketan; Emre Gökçe (İ.T.Ü.)

Jüri Teşvik Ödülü (1000-TL):
Zoopolis projesiyle Münevver Çelik (Yeditepe Üniversitesi)

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, SOS İstanbul Fikir Projesi Yarışması gibi, alternatif projeler üretilmesine imkan veren platformlar ve projeler geliştirmeye devam ederek bulunduğu kente fayda sağlayan önemli bir mesleki kurumu olarak faaliyetlerine devam etmektedir.