Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) 1987 yılında Ankara’da kuruldu. Beş yıl sonra da İstanbullu mimarların katılımı için davet kararı alındı.

İstanbullu üyelerin sayısının yirmiyi bulduğu günlerde, İstanbul’da bir şube kurma fikri gelişmeye başladı. Ankara’daki toplantılara katılımlara ilişkin sorunlar ve fiziki zorlukların yanı sıra İstanbulla ilgili odaklanılması gereken konuların çeşitliliği bu gereksinimi ortaya çıkaran başlıca etmenler arasında yer aldı.

İstanbulSMD, 1998 yılında TSMD’nin İstanbul şubesi olarak kuruldu.

2002 yılında toplanan Olağan Genel Kurul’da, şube olmak yerine, yola bağımsız devam etme kararı alındı. Böylece İstanbulSMD, 2002 yılı haziran ayında resmen bağımsız bir dernek olarak kurulmuş oldu. Dernek faaliyetlerini Gümüşsuyu’ndaki ofisinde sürdürmektedir.

Kurucular Kurulu
M.Cumhur Umut İnan, Rauf Doğan Tekeli, Hayri Haydar Karabey, Cafer Bozkurt, F. Ahmet Günay Çilingiroğlu, H. Levent Aksüt, Aytaç Manço, Ersen Gürsel, Mustafa Sinan Genim, Yaşar Marulyalı, Ziya Canbazoğlu, Ayşe Hasol Erktin, İhsan Murat Tabanlıoğlu, Doğan Hasol, Yavuz Selim Sepin, Cengiz Bektaş, İbrahim Yalçın İleri, Mehmet Konuralp, Bünyamin Derman, Emre Arolat, Mehmet Neşet Arolat, Şaziment Arolat, Nevzat Sayın.

7.Yönetim Kurulu
Ertun Hızıroğlu, Brigitte Weber, Umut İyigün, Sibel Dalokaybozer, Yalçın Türkdoğan, Cem Sorguç, Alişan Çırakoğlu

6.Yönetim Kurulu
Ersen Gürsel, Kerem Erginoğlu, Başkan, Ayşe Hasol Erktin, Cem Sorguç, Yalçın Türkdoğan, Aydan Volkan, Yavuz Selim Sepin.

5.Yönetim Kurulu (31.01.2011 - )
Oğuz Öztuzcu, Kerem Erginoğlu, Ayhan Ertuğrul, Mutlu Çilingiroğlu, Ayşe Hasol Erktin.

4.Yönetim Kurulu (24.01.2009 - 31.01.2011)
Doğan Hasol, Oğuz Öztuzcu, Timur Kayserilioğlu, Mutlu Çilingiroğlu, Cemal Emden.

3.Yönetim Kurulu (27.01.2007 - 24.01.2009)
Doğan Tekeli, Neşet Arolat, Oğuz Öztuzcu, Timur Kayserilioğlu, Gürhan Bakırküre.

2.Yönetim Kurulu (08.01.2005 - 27.01.2007)
Cafer Bozkurt, Ersen Gürsel, Nevzat Sayın (Hakkı Moltay), Hasan Çalışlar, Cem İlhan.

1.Yönetim Kurulu (25.01.2003 - 08.01.2005)
Umut İnan, Sinan Genim, Haydar Karabey, Emre Arolat, Bünyamin Derman.

Geçici Yönetim Kurulu (12.12.2002 - 25.1.2003)
Levent Aksüt, Başkan, Umut İnan, Aytaç Manço, Emre Arolat, Bünyamin Derman.