07.11.2016

Mimarlar Odası Sinan Ödüllü Mimarlar Programı kapsamında hazırlanan “YERE AİT: ERSEN GÜRSEL MİMARLIĞI” sergisi 2 Kasım 2016 Çarşamba günü Bodrum Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mezunları Derneği’nin organizasyonu ile başladı.

Etkinlik kapsamında düzenlenen Ulusal Mimarlık Ödülü Sergisi üyemiz Ersen Gürsel’in 2010-2014 yıllarında Bodrum Belediyesi’nin isteği üzerine yaptığı projeler, çalışmalar üzerine oluşturulmuş.

Bodrum yerleşik alanında Gümbet- Adnan Menderes Cad. ve yakın çevresi ile kent merkezinin; Marina’dan Kumbahçe’ye uzanan iki kilometrelik kıyı kesiminde kamusal alanların bütünleştirilmesi, yeniden düzenlenerek kent halkının ihtiyacı olan mekânlara dönüştürülmesini amaçlayan proje dört yıllık bir zaman diliminde gerçekleştirilmiş.

Projelerin tasarlanması ile uygulama sürecinin birlikte yürütüldüğü çalışmalar, Ocak 2010- Mayıs 2014 tarihlerinde bitirilmiş.
Kalabalık bir dinleyicinin katıldığı söyleyişide de Ersen Gürsel projelerin programı ile çalışma takvimi; çalışmaların geliştirilmesinde uygulanan yönetim planı; projelerin kamuoyu ile paylaşılması, kamusal alanların yeniden kazanılması konusunda siyasi iradenin kararlı duruşu, proje müellifi ile kamu yönetimi arasında oluşan güven ortamı, kamu yönetimi- proje müellifi ilişkisi ve proje müellif otoritesinin korunmasının çalışmanın sonuna değin özen gösterilmiş olması üzerine ayrıntılı bilgiler verdi.