10.12.2013

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD) tarafından Kaleseramik desteği ile Kaleseramik Binası, İbrahim Bodur konferans salonunda düzenlenen “Mimarlar Bu Ay Neyi Konuşuyor” başlıklı toplantıların bu ayki konuğu Prof. Cemal Saydam oldu. Açılış konuşmasını yapan İstanbulSMD Başkanı Ersen Gürsel, Kanal İstanbul’un İstanbul’un çevre denizlerine yapacağı etki konusunda ciddi uyarılarda bulunan Cemal Saydam’a kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Saydam, Kanal İstanbul olarak topluma lanse edilen ve İstanbul Boğazı’na ilave olarak Karadeniz ve Marmara denizleri arasında ikinci bir su geçişi olması planlanan projenin, ön etüd aşamasında deniz bilimcilerine danışılmadığını ve bunun büyük bir eksiklik olduğunu vurguladı. Konuşmasında iki denizi birleştiren Kanal İstanbul Projesi’nin ne tür felaketlere yol açabileceği konusunun daha projenin başlangıç aşamasında ortaya konmuş olmasının gerektiğini vurgulayan Prof. Saydam,

Sorunu bir havuz problemi olarak ele alırsak, Karadeniz’in Akdeniz’e göre daha yüksek olması ve Boğazların gözle de görünen o akıntısını sağlayan nehir girdileri, debisini artırmadan bu havuza ikinci bir musluk takmak anlamına gelecek ve Marmara’nın oksijen dengesini bir daha geri dönülmez bir şekilde etkileyerek, zamanla tüm Marmara bölgesini çürük yumurta kokusunun kaplamasına neden olacaktır. İlk kazma vuruluğu andan itibaren geri dönüşü olmayan ve bu denli potansiyel tehlikeler taşıyan bu projenin rafa kaldırılması değil tamamen unutulması gerekmektedir.” dedi.