09.09.2016

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin  yarım asıra yayılan yapıtlarından bir bölümünün fotoğraflarını önce  mart ayında açılan bir sergi ile İstanbul’da, ardında da nisan ayında İzmir’de  izleyicilerle paylaşmıştı. Şimdi aynı sergi 2016 Mimarlık Haftası kapsamında Türk Serbest Mimarlar Derneği ev sahipliğinde Ankara’da izleyicilerle buluşacak.

Fondation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grub’un sponsorluğunda açılacak sergi, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosu içinden yeni bir seçki olarak sergiye dönüştürülmüştü.

4 Ekim 2016 ‘da TSMD Mimarlık Merkezi’nde açılacak ve 14 Ekim’e kadar izlenebilecek olan bu sergide, Emden’in fotoğraflarının yanı sıra, Türkiye’den ve yurtdışından, Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler de yer alıyor.

Cemal Emden’in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, Le Corbusier’nin işleri üzerine ya da görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderildi ve seçtikleri imgenin kendilerine neden ‘çekici geldiğini’ ifade eden bir başlık ve bir kısa metin üretmeleri istendi. Bu format ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthers’ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlandı. Proje, mimarlık ve fotoğraf üzerine eşzamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için zemin sunmayı amaçlıyor. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra, fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, kuratoryal sürecin de parçası oldular.

Seranit Grubu’nun desteği, İstanbulSMD organizasyonu ile İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleştirilen bu sergiye ek olarak, fotoğraf ve metinlerin yer aldığı sergi kitabı da Türkiye genelindeki tüm seçkin kitap satış noktalarında satışa sunuldu.

Sergi Künyesi
Fotoğraflar
Cemal Emden
www.cemalemden.com
cemal@cemalemden.com

Küratör ve Editör
Burcu Kütükçüoğlu
burcu.kutukcuoglu@gmail.com

Editör Yardımcısı ve Çevirmen
Nafiz Akşehirlioğlu

Grafik Tasarım
Emre Çıkınoğlu