10.03.2016

“Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin” sergisi 9 Mart Çarşamba günü ziyarete açıldı.

İstanbulSMD, modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin yarım asıra yayılan yapıtlarından bir bölümünü, Foundation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grup’un sponsorluğunda gerçekleşen sergiyle tanıttı.

Mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden’in son beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosu içinden yeni bir seçki ve konferansla açılan sergi, Open University Mimarlık Tarihi Profesörü Tim Benton ve Le Corbusier hakkında yayınları olan mimar Jacques Sbriglio katılımıyla gerçekleşti.

Konferans, İstanbul SMD Başkanı Ertun Hızıroğlu ve serginin sponsoru Seranit Grup Genel Müdür Yardımcısı Banu Uçak’ın yaptığı kısa konuşmalar ile başladı.

Open University Mimarlık Tarihi Profesörü Tim Benton, Le Corbusier’nin ömrü boyunca sürdürdüğü mimarlığın fotoğraf ile belgelenmesi üzerine geliştirdiği teknikleri analiz ederek anlattı. Benton, Corbusier’nin sahip olduğu düşünülen fotoğraf makinelerinin modelleri, teknolojik imkânlar, fotoğraf filmlerinin kadraj ve boyutlarıyla birlikte Le Corbusier’in fotoğrafçılığını yorumladı.

Le Corbusier hakkında yayınları olan mimar Jacques Sbriglio ise sanat eğitimi almış ve sanatçı olarak yetişmiş Le Corbusier’nin, müze ve sergileme üzerine teoriler geliştirdiği, kariyerinin 30 yılına yayılarak değişen ve uyarlanarak tekrar eden; bazen spiral, bazen salyangoz, bazen ise ziggurat biçiminde ortaya çıkan ‘Museum of Unlimited Growth-Sonsuz Büyüme Müzesi’ projesini anlattı.

Sergi, hem ölümünün 50. yılının ardından Le Corbusier’nin işlerini hatırlamak hem de mimarlık, fotoğraf ve metin arasındaki ilişki biçimlerini düşünmek üzere tasarlandı. Burcu Kütükçüoğlu’nun küratörlüğünde gerçekleşen sergi, mimarın öne çıkan yapılarının ve güncel durumların mimarlık eleştirmenleri ve tarihçilerinin fotoğraflar üzerinde yaptıkları okumalarla birlikte izlenmesi açısından önem taşıyor.

2011’de Le Corbusier’in Doğu Gezisi’nin yüzüncü yılı nedeniyle Santralİstanbul’da açtığı sergi için mimarın işlerini fotoğraflamaya başlayan ve aynı zamanda İstanbulSMD üyesi olan Cemal Emden, Avrupa, Asya ve Amerika’da yaptığı çok sayıda çekim ile bu konudaki çalışmalarını geliştirdi. Fondation Le Corbusier ile iş birliği içinde çalışarak sergiler düzenleyen Emden’in çalışmaları arasında, son iki yılda Ankara, Marsilya ve Paris’te açtığı Le Corbusier sergileri sayılabilir.